Tanatopraksja (balsamacja)
Widok Zmarłego bez uprzednio przeprowadzonych zabiegów przedpogrzebowych może stanowić dla bliskich doświadczenie niezmiernie przykre i na długo zapadające w pamięć.
Z tego powodu dokładamy wszelkich starań, by moment ostatniego pożegnania przebiegał w komfortowej dla Państwa atmosferze, tzn. aby niekorzystny wygląd Zmarłego nie zakłócił tej ważnej chwili.
W tym kontekście tanatopraksja (nazywana również balsamacją) jest prestiżowym zabiegiem, gwarantującym przywrócenie niemal całkowicie naturalnego – przyrównywanego do widoku do osoby śpiącej – oblicza Zmarłego.
O zabiegu balsamacji
Niemal zawsze poddawane zostają temu zabiegowi zmarłe osoby publiczne, których odpowiedni wygląd podczas ekspozycji/pożegnania w otwartej trumnie jest bardzo ważny z punktu widzenia np. pełnionej roli społecznej.
Aktualnie to najnowocześniejsza na świecie technika utrwalania tkanek osób zmarłych z powodzeniem stosowana w domach pogrzebowych dbających o jak najwyższy poziom usług.
Jej skuteczność nie ma sobie równych pośród jakichkolwiek innych zabiegów pośmiertnych. Szybko rosnąca popularność tego zabiegu sprawiła, że aktualnie jest on dostępny dla większości zainteresowanych. Istnieją kraje, w których zabiegi tanatopraksji przeprowadzane są już obligatoryjnie (np. USA, Francja, Włochy). W krajach Europy zachodniej przeprowadzanych jest już średnio 8 takich zabiegów na 10 pożegnań.
Zabieg balsamacji trwa około 1,5 godziny i prowadzi w uproszczeniu do podania specjalistycznych certyfikowanych płynów do krwiobiegu Zmarłego. Poprzez uzyskaną w ten sposób ogólnoustrojową dezynfekcję i hydratację (uwodnienie) tkanek, możliwe staje się niemal całkowite zahamowanie ich dekompozycji oraz – dzięki składowi i palecie barw wprowadzanych płynów – przywrócenie nad wyraz naturalnego kolorytu skóry i usunięcie widocznych oznak śmierci takich jak: bladość, zasinienia/plamy opadowe, zmarszczki, deformacje (zapadnięcia/opuchlizny).
Tanatopraksja przybliża stan ciała Zmarłego do równowagi w stopniu przyrównywanym do widoku osoby „śpiącej”, „spokojnej”, „ukojonej w bólu”, pozbawionej oznak cierpienia i śmierci. Sprawia, że ciało Zmarłego (przy tradycyjnym pochówku) nie ulega naturalnemu rozkładowi (przy udziale drobnoustrojów), lecz stopniowo wysycha, obracając się w proch. Świadomość tego „łagodnie” przebiegającego procesu nie pozostaje bez znaczenia dla bliskich decydujących się na zlecenie nam tego zabiegu. Na uwagę zasługuje tu również możliwość szybszego dochowania kolejnych zmarłych w tym samym miejscu pochówku z uwagi na zdecydowanie szybszy od naturalnego proces pośmiertnych przemian tkanek.
Uspokajając niezdecydowanych – zabieg ten – poza dwoma niewielkimi i prawie niewidocznymi nacięciami do celów iniekcji – w żaden inny sposób nie narusza zewnętrznej integralności ciała Zmarłego.
Tanatopraksję rekomendujemy szczególnie w przypadkach :
- opóźnionej nawet do kilkunastu tygodni (!) ceremonii pogrzebowej – bez przykrych konsekwencji wynikających z dekompozycji tkanek, postępującej nawet podczas przechowywania ciała w niskich temperaturach (brązowienie ciała).
- bardzo intensywnych plam opadowych na twarzy i dłoniach Zmarłego, wykluczających skuteczną aplikację środków kryjących
- przywrócenia Zmarłemu naturalnego i spokojnego wyglądu po ciężkiej chorobie lub wypadku.
- dłuższej lub nawet kilkukrotnej ekspozycji na sali pożegnań (lub w domu) bez obawy o pogorszony wygląd Zmarłego czy ewentualne następstwa natury higieniczno-sanitarnej.
- szczególnej woli bliskich o najbardziej naturalny i harmonijny wygląd Zmarłego.
- kontaktowego i sanitarnie całkowicie bezpiecznego dla bliskich pożegnania ze Zmarłym.
- przewozu ciała na dalsze odległości, również transgraniczne (wymogi prawne).
Zabieg przeprowadza doświadczony dyplomowany balsamista i technik sekcyjny z uprawnieniami zawodowymi.
Każdy zabieg tanatopraksji potwierdzony zostaje certyfikatem, potwierdzającym zgodność jego wykonania z ogólnoświatowymi standardami.